Spirometrie
Princip spirometrie
Přístroj zaznamenává rychlost proudění/ objem vzduchu v různých fázích dechového cyklu a to při normálním dýchaní, nebo při usilovném nádechu -výdechu. Jedním z nejčastěji hodnocení je měření tzv. usilovného výdechového proudu.
Při vyšetření mohou být použity léky které průdušky rozšiřují, nebo zužují.
Nejčastěji jde o tzv. bronchodilatační látky. Srovnáním výsledných křivek před a po aplikaci těchto látek se usuzuje na reverzibilitu zúžení průdušek – vyšetření pomáhá k dg asthma bronchiale.
Nádech a výdech tvoří dechový cyklus, pravidelně se opakující. Dýcháme vzduch, který obsahuje 21% O2, a 0,04% CO2. Ve vydechovaném vzduchu je přibližně 15% O2 a 4,5% CO2. Z uvedeného je zřejmý směr kterým O2 a CO2 proudí. Pokud váznou mechanizmy zabezpečující dostatečnou dopravu kyslíku do plic a CO2 z plic dochází ke změnám koncentrace v krvi v úvodu stoupá množství CO2, později klesá koncentrace O2.
Důležitá je rovnováha mezi koncentracemi jednotlivých plynů. Pokud by došlo zvýšeným dechovým úsilím k „ vydýchaní „ CO2 z plic, dochází k tzv metabolické alkalóze, důsledkem které jsou tetanické křeče, možnost mdloby až krátkodobé poruchy vědomí!. Proto při delším intervalu rychlého a hlubokého dýchaní ( neprovádí se vždy ) mějte tuto možnost na paměti.
Výsledky mohou ovlivnit některé léky. Na druhé straně často chceme vědět, jak jsou léky účinné při léčení nemoci. Proto je před vyšetřením zvážit co je cílem vyšetření – či diagnostika, nebo hodnocení léčby.
Indikace vyšetření
Diagnostika plicních nemocí, diferenciální diagnostika kašle, dušnosti, předoperační vyšetření, preventivní prohlídky u některých pracovních rizik a další.
Postup vyšetření.
4 až 6 hodin před vyšetřením nekuřte
Před vyšetřením nejezte těžce stravitelné jídlo
Vyšetření probíhá vsedě pomocí pomůcek na jedno použití
Důležitá je spolupráce s vyšetřující sestrou, nebo lékařem. Držte se pokynů vyšetřujícího!
Do přístroje se dýchá přes náustek.
Aby bylo zabráněno úniku vzduchu přes nos – jsou nosní zdířky uzavřeny svorkami .
Při měření maximálního výdechového proudu následuje po maximálním nádechu usilovný – prudký výdech, kdy pacient vydechne co nejvíce vzduchu za co nejkratší dobu.
Při usilovném dýchaní někdy může vzniknout nepříjemný kašel, či dušnost,
Při aplikaci bronchodilatačních léků ( rozšiřují průdušky ) může vzniknout třes, bušení srdce, agitovanost
Dušnost může vzniknout při inhalaci bronchokonstrikčních látek ( u nás bronchokonstrikční látky – látky zužující průdušky – nepoužíváme )
Další informace
http://en.wikipedia.org/wiki/Spirometry
http://www.youtube.com/watch?v=y9eiVqddVVo
http://www.youtube.com/watch?v=s8pXdtp_Duw
www.usteckatv.cz/detail.php?video=87