Fibrogastroskopie
Fibrogastroskopie – endoskopické vyšetření jícnu, žaludku, dvanácterníku
Princip vyšetření. Vyšetřující lékař zavádí do jícnu, žaludku a dvanácterníku ohebnou sondu, s vláknovou optikou, či kamerou. Má možnost sledovat prohlížené oblasti a obraz buď v okuláru přístroje, nebo na obrazovce.
Proč se vyšetřuje. Vyšetření slouží k diagnostice patologických změn lokalizovaných v prohlížených oblastech. Je často spojeno s možností odběru vzorků tkáně, nebo možností některých léčebných výkonů – například stavění krvácení, odstranění polypu, aplikaci léků do sliznice ( sklerotizace varixů jícnu ), provádění dilatace apod.
Alternativy vyšetření. Jiným – méně přesným vyšetřením s nemožností provést další výkony, je RTG. Při něm pacient pije roztok kontrastní látky, ta ulpívá na slizničním povrchu. Vyšetřující lékař pak provádí pozorování rtg obrazu, nebo provádí snímkování.
Příprava pacienta a průběh vyšetření. Výkon se provádí na lačno. Od půlnoci nejíst nepít nekouřit. Před vyšetřením se aplikuje do hltanu látka, která snižuje citlivost vnímání ( Xylocain ). Pokud je – vyjme se zubní protéza. Je možnost aplikovat uklidňující injekci do žíly. V poloze na levém boku, přes ochranný kroužek, který má pacient mezi zuby- či ďásny se zavede ohebný přístroj. Podráždění a pocit ke zvracení lze překonat pomalým hlubokým dýcháním. Lékař při vyšetření vpravuje do žaludku vzduch. Stěny dutých orgánů se oddálí, a jsou lépe přehledné. Biopsie ( odběr vzorků ) je bezbolestný. Po vyšetření se nejí a nepije asi 2 hodiny. Po aplikaci utlumující látky nesmíte 24 řídit motorové vozidlo, nebo pracovat v riziku ( například u točících strojů )
Komplikace vyšetření.
Alergická reakce na podané léky
Krvácení
Poranění přístrojem
Některé www. stránky, které blíže přiblíží problematiku.
http://www.youtube.com/watch?v=WJqWdhZqdLE
http://www.youtube.com/watch?v=hm1nEPHxJ0E&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=_Be9raUrzco&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=MqRbFwsRgPg